Prenumerera
Friidrottslandslaget kommer till Täby
10 jun 2014 0 kommentarer

Svenska friidrottslandslaget har valt Täby och Tibblevallen som plats för sin uppladdning inför EM i Zürich!
Landslaget har som tradition att samlas några dagar inna avfärd till ett stort mästerskap för att komma tillsammans och slipa formen. I år har man glädjande nog valt Täby och Tibblevallen som plats. Den 7-8/8 kommer landslaget att vara i Täby och köra tre pass på Tibblevallen. Från klubbens sida har vi en bra dialog med ansvarig och vår gemensamma ambition är att få till någon form av utbyte. Exakt hur får vi återkomma med men boka dagarna för att på nära håll följa hur våra "stjärnor" laddar upp. Vi räknar med att det kommer mellan 20-25 aktiva.
Täby kommun och förbundet gick i fredags ut med en gemensam pressrelease:
Pressinbjudan: Täby kommun välkomnar friidrottslandslaget i augusti Täby kommun - 2014-06-09 08:45 CEST
Den 7-9 augusti kommer delar av det svenska friidrottslandslaget till Täby för att träna på Tibblevallen. Träningslägret blir en kickstart och uppladdning inför friidrotts-EM den 12-17 augusti i Zürich, men också en möjlighet för friidrottsintresserad att se talangerna samlade på hemmaplan.
– Tibblevallen som anläggning, närheten till bra boende och till Arlanda är en anledning till vårt val. Men framför allt är det roligt att uppmuntra en förening som är på hugget och en bra friidrottskommun, säger Stefan Olsson, idrottschef på Svenska friidrottsförbundet.
– Det är fantastiskt kul och såklart en ära för Täby kommun och Tibblevallen. Det är också fint att Friidrottsförbundet ser så positivt på Täby IS som förening, säger Mats Hasselgren (FP), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.
Pressträff:
Tisdagen den 10 juni klockan 15.30 bjuder Täby kommun till pressträff på Tibblevallen. På plats finns:
Karin Torneklint, förbundskapten, Svenska friidrottsförbundet.
Sofia Linde, friidrottare, Täby IS.
Mats Hasselgren (FP), ordförande kultur- och fritidsnämnden, Täby kommun.
Erik Heribertson, kultur- och fritidschef, Täby kommun.
/Bo Sjölander
Kommentarer