Dela nyhet
Oskar visar världsklass igen - sånär under drömgränsen på 400m häck
Igår, 12:30 0 kommentarer

Oskar Edlund fortsätter att övertyga rejält i USA, där han går sitt sista år på Texas Tech University. En av USAs riktiga toppskolor i friidrott. Efter ett högklassigt lopp i helgen går han nu in som 26a i världen i år på 400m häck.
Vid de s k conference-mästerskapen, Big12 Conference, slutade Oskar tvåa i tuffast tänkbara motstånd. Vinnaren Ezekiel Nathaniel gick in som 3a i världen i år med sina 47.89 men därbakom sprang vår Oskar Edlund in som tvåa på 49 blankt!
En tid som gör Oskar till nummer 26 i världen i år och som var mindre än två tiondelar från perset som gav honom en OS-biljett ifjol! Tiden hade dessutom gett honom en tredjeplats i den andra deltävlingen av penningstinna Grand Slam Track i Miami, som gick ungefär samtidigt. För att sätta resultatet i sitt perspektiv.
Oskar själv kommenterade läget via sms att han väntar på den riktiga fullträffen och att den riktiga formtoppen inte infunnit sig, men att han är nöjd med hur han nu lagt en väldigt fin grund på säsongen.
Nu återstår åttondels- och kvartsfinaler ("Regionals") och förhoppningsvis semifinal och final i de amerikanska collegemästerskapen innan Oskar "permanent" flyttar hem till Sverige och Stockholmsområdet där han planerar att fortsätta sin satsning med Tibblevallen som bas.
Kommentarer