Dela nyhet
Våra unga medeldistansare är rejält på G
19 feb 2022 3 kommentarer
.jpg?0)
Under fredagkvällen var fem aktiva från Löpargruppen Ungdom/Junior, under ledning av coach Morgan Sundin, på plats i Sätrahallen för den lilla tävlingen Lidingö Medeldistans resultattävling.
På 1000m i pojkklassen hade vi tre killar på startlinjen som alla gjorde bra ifrån sig. Snabbast av alla var Leo Papinski -07 som återigen sänkte sitt pers med ytterligare tre sekunder, ned till 2:51.02. Tiden tar honom upp "bara" en placering på Sverigeårsbästa till 7a, men nu har han ordenlig häng på killarna framför där placering 3-6 har tider på mellan 2:47-2:50.
Jämnåriga Liam Tannlund knäckte en drömgräns när han för första gången sprang under 3 minuter på distansen. Med 2:58.99 kliver han upp 6 placeringar på Sverigeårsbästa upp till en 16e-plats. Tredje TISare, William Claeson -08 satte även han pers och med 3:22.51 går han in som 18e bästa svensk i P14-statistiken.
I F14 hade vi två tjejer med som bägge sprang riktigt bra. Hanna Vikström sprang in på 3:24.92 på 1000m vilket var bara tiondelen från det personbästa som ger henne en 7e plats i Sverigeårsbästa i F14. Stella Weissenborn valde 200m och persade där ned till 29.53.
Kul att konstatera att våra medeldistansare verkligen är på G när inomhussäsongens mästerskap börjar närma sig.
Kommentarer
Mats Heljestrand 20 feb 2022
💪grymt jobbat grabbar!!
Lars Linde 20 feb 2022
👏👏👏
Louise Borglund 20 feb 2022
Bra jobbat! 👏🏻👏🏻👏🏻