Dela nyhet
Årets TIS-läger är genomfört!
21 nov, 11:29 2 kommentarer

I helgen genomfördes Täby IS årliga höstläger för ungdomar mellan 12-17 år. Ett läger som de senast 10 åren varit i Växjö men som i år hade en ny destination, nämligen Gävle. Det var främst närheten till Gävle som lockade, en bussresa på knappt 2 timmar var mer lockande än en tågresa på 4 timmar.
Gavlehovshallen i Gävle är en alldeles fantastisk arena för friidrott så det känns som om det blev ett bra byte av destination!! 6 banor runt och 6 banor på sidan med 130m, flera kastburar och mycket bi-ytor runt omkring själva banorna. Vi blev även väl bemötta av personalen som jobbade i hallen och i jämförelse med hallarna i Stockholm var vi i stort sett själva i hallen både lördag och söndag.
67 aktiva och 17 ledare klev på bussarna som avgick ifrån Täby Galopp i fredags kl 16.00 och lika många klev av bussarna i söndags kl 17.30 när vi kom tillbaka till Täby. Fredagskvällen bestod av, förutom middag, lite information om föreningen och nästkommande tävlingssäsong följt av en utmaning. Ungdomarna skulle i grupper para ihop oss ledare med rätt påstående t.ex ”Vilken tränare har varit med i ungdoms-SM i boxning?”. Detta gav upphov till vilda diskussioner i grupperna och antalet rätt ihop-parade svar och ledare skiljde sig åt markant, allt från 0 rätt till vinnande grupp som hade hela 13 rätt.
Under lördagen och söndagen genomfördes totalt 3 stycken tuffa men roliga träningspass i alla friidrottens grenar, och helgen avslutades med gemensamma stafetter på söndag eftermiddag innan det var dags för bussresan hem. Fredagens utmaning gjorde att det under träningspassen och framför allt mellan träningspassen på lördagen var en väldigt härlig stämning i hallen med mycket interaktion mellan ungdomarna över åldersgränserna!
Lördag kväll innehöll förutom middag på hotellet även den traditionella filmkvällen i hotellets konferenslokal. I år visades Jurassic Park på storbildskärmen så det var bara de riktigt tappra som vågade sitta kvar under hela filmen 😉.
Ett väldigt lyckat TIS-läger är betyget jag hört från både ledarna och ungdomarna som var med och jag vill passa på att tacka för förmånen att få åka med på denna rolig helg!
/Lotta Borgius
Kommentarer
Ulrika Palm Lyberg 21 nov, 22:02
Tusen tack - mycket uppskattat ⭐️
Sofia Malm 23 nov, 12:15
Stort Tack till alla 06/07 som tog hand om de yngre under gruppdiskussioner och lekar. Ni är verkligen positiva förebilder!!