Dela nyhet
22 TISare på Svealandsmästerskapen
18 sep, 14:00 4 kommentarer

I helgen avgjordes arenasäsongens sista stora mästerskap, när Regionsfinalerna för Svealand avgjordes på Midgårdsvallen i Märsta. Våra aktiva tävlade för Stockholms stadslag, lag Öst, och genom sina över 50 starter på 22 aktiva så bidrog de starkt till höga placeringar för laget i de olika lagtävlingarna.
P14
Klubben representerades "som vanligt" av Nils Grufman och Axel Jonell. Nils, som tävlade i fyra grenar, hade inget vidare flyt under helgen - men fick ändå med sig 2 medaljer!! Ett guld i spjut på 42.07 meter och ett silver på 80m häck (ej 60m häck, red anm.) efter 11.93w i finalen, bägge resultaten en liten bit från pers. Axel överträffade perset i längdhoppet med sina 4.92w men vinden var lite för stark.
F14
Här hade vi hela 6 tjejer uttagna i laget, i form av Astrid Ström, Amanda Jörbeck, Lovisa Wahlberg, Svea Strand, Tuva Eckerberg och Vera Stolpen. Tjejerna tog hem en medalj, flera topp-6-placeringar och dessutom några pers.
Medaljen togs av Tuva som höjde sitt personbästa i stavhoppet med 9 centimeter till 2.89 och det gav ett brons! Tuva som tagit sig tillbaka efter en svår knäskada och nu äntligen är tillbaka på en högre nivå än innan skadan. Med en skadefri uppbyggnadsträning så ska 3 meter och mer därtill finnas inom möjlighetens ram redan till vintern.
Precis utanför pallen hamnade Vera Stolpen och Svea Strand i höjdhoppet när de slutade delade fyror efter att ha klarat 1.47. I längdhoppet slutade Tuva 5a och satte dessutom nytt pers med 4.99. Dessutom hoppade hon 5.03w i lite för stark medvind, vilket var första gången hon kommer över dröm-5 med planka.
På temat PB så persades det av Amanda Jörbeck på 300m häck (51.35) och av Astrid Ström i slägga (27.48, pers med över tre meter) och i spjut (24.32 meter).
P13
Här hade vi fyra killar uttagna, i form av Gustaf Malm, Maximilian van der Meijden, Vilhelm Askehed och Oskar Lyberg. Oskar fick tyvärr stryka sig pga skadekänning men övriga killar kom till start och gjorde det bra. Gustaf hade uppenbarligen prickat formen alldeles perfekt, för efter stora sänkningar på 600m (till 1:46 min) och på 1500m (till 5:01 min) så tog han många plus-placeringar mot kalkyl, där femteplatsen på 1500m slog högst. Pers blev det också i spjutkastningen där Gustaf kastade 25.47 som längst. På 1500m hade vi också Vilhelm som snuddade vi topp-8 med sina 5:40 min, vilket var strax över det nysatta perset.
Även Maximilian hade hittat formtoppen och fick med sig fyra nya personbästan och lika många topp-8-placeringar: 6a på 60m häck med 10.51, 8a på 200m häck med 31.16, 5a i längd med 5.17 och 5a i tresteg med 10.31.
F13
Stod för flest TISare till start. Hela 10 tjejer ingick i laget, i form av Elsa Herrlin, Ella Hallsten, Lovisa Nederheim, Isabella Byberg, Elin Jernberg, Rebecca Åhström, Alice Stiernstedt, Moa Björkén, Iris Ahlqvist och Kerstin Wikström.
I stavhoppet stod Moa Björkén för helgens största skräll när hon höjde perset med 63 (!) centimeter, från 1.80 till 2.43! Från att ha haft det tionde bästa perset i tävlingen med 58 centimeter upp till ettan så slutade Moa som segrare! Och hon hade också bra försök på 2.48.
Moa fick dessutom sällskap av en klubbkompis på pallen, då även Rebecca Åhström höjde sitt pers rejält, från 2.00 till 2.22, vilket gav en tredjeplacering. Persade gjorde också Alice Stiernstedt (1.88) och Ella Hallsten (1.76).
Även den andra "ribb-grenen", höjdhoppet, gav höga placeringar till våra F13-tjejer. Isabella Byberg tog hem silvret på 1.53 och nykomlingen Kerstin Wikström studsade över 1.51, pers med nära decimetern, och snuddade med sin fjärdeplats vid medaljerna. Kerstin var också med i medaljdiskussionen i kulan, men där saknades två decimeter upp till pallen från hennes resultat 11.10 meter.
Det blev en ytterligare medalj och den kom på 1500m. Där var Lovisa Nederheim inblandad i en fyramanna-strid om de ädlaste valörerna, och där lyckades hon dra det näst längsta strået och ta hem ett silver efter att ha sänkt perset till 5:26 min.
In på topp-8 hade vi också Isabella Byberg på 60m häck (fyra på 10.01w) och på 200m häck (sexa på PB 32.56).
Pers blev det dessutom också för Elsa Herrlin (29.03 på 200m) och Iris Ahlqvist, 2:05.53 på 600m. Stavduon Rebecca och Moa slog också ytterligare varsitt pers med 36.44 på 200m häck respektive 22.03 i slägga.
Många var också de TISare som bidrog i något av de olika korta stafettlagen som rönte stora framångar. Och många fina prestationer strax under personlig rekordnivå var det också!
Men kanske viktigast är att vi haft 22 aktiva som fått chansen att åka iväg och lära känna varandra och aktiva från andra klubbar under en rolig och händelserik helg. Undertecknad skickar igen en tumme upp för det nya greppet att dela upp Stockholm i två olika lag för att ge rum för ännu fler att få vara med och representera Stockholm, och för att öppna upp kampen om lagtävlingarna, en tävling som tidigare haft Stockholm som odiskutabel etta sedan starten. Något som förespråkats i över tio år av många och som nu under Jeanette Stensons och Bo Wikmanska ledning gått från idé till verklighet.
/Nils-Göran Nilsson Batz
Kommentarer
Ulrika Palm Lyberg 18 sep, 15:12
🤩
Sofia Malm 18 sep, 17:33
Well done!!!Grim, Lovisa, Tyra och Robin var också uttagna men tackade nej pga skador bland annat
Mikael Grufman 18 sep, 19:51
Många grymma insatser av våra unga TIS-are!! Stort grattis alla o bra kämpat! 🤩 (PS: P14 sprang 80mh) 😉
Nils-Göran Nilsson 18 sep, 22:13
@Micke jag gör mitt bästa för att det ska vara enkelt att hålla isär tryckfels-Nisse Batz och mångkampar-Nisse lill-Gruff 😃😂 genrepade inför Castorama idag, den förstnämnda kan tänkas komma över dröm-7 i kulan…