Dela nyhet
Rapport från Kraftmätningskvalet i Sollentuna på Nationaldagen 2024
17 jun 2024 1 kommentar

Vi är skyldiga er en uppdatering om vad som har hänt i föreningen både på löparbanorna och utanför under de två-tre senaste veckorna. Förutom Oskars fantastiska OS-plats har Täby många aktiva, både seniorer och ungdomar som varit i farten under maj och juni månad.
Först ut är en rapport från kraftmätningskvalet i Sollentuna på Nationaldagen 2024.
16 flickor och 12 pojkar ställde upp för att kvala till Sverigefinalen i Helsingborg den 31/8-1/9 tillsammans med Tureberg och Hässelby. Alla tre klubbarna går vidare med god marginal med varsitt mixlag. Ett mixlag innebär 8 pojkar och 8 flickor.
Täbys poäng blev 25421 poäng. 22000 poäng räcker för final.
På pojksidan ställde Max van der Meiden upp i alla sex grenarna plus en strong insats i stafetten. 3096 poäng med 533 i längd som bästa resultat. Högsta grenpoäng fick Nils Grufman genom 12,08 s på 80 m häck (826 p) och 46,29 m i spjut (808 p). Andra resultat att nämna är Oskar Lybergs 12,75 på häcken, Gustav Malms 2.20,21 på 800 m. Gustav deltog i alla 6 grenarna förtjänstfullt. (2345 poäng) Filip Björklund var den tredje som genomförde en hel sexkamp med många pb. Tävlingsdebuterande Fred Faxeus vann sitt häckheat på fina 13,59. -11:orna Edvin Bergendahl (152 i höjd) och Sixten Sköldqvist (13,73 häck) var resultat som stack ut. Tyvärr får bara en per lag vara född -11.
På flicksidan bidrog Isabella Byberg med flest poäng (3537 p) . En fantastisk sexkampspoäng. Högsta grenpoängen var 830 genom 152 i höjd av Bella och Svea Strand. 487 i längd av Elsa Herlin och 485 av Elvira Ivarsson är också bra resultat. I övrigt många pb:n.
Ett glatt gäng och god kamratanda. Kan man fira Sveriges Nationaldag på ett bättre sätt?!
Vid pennan vår alldeles egna kraftmätningsspecialist Åke Jernberg!
Kommentarer
Ulrika Palm Lyberg 18 jun 2024
🌟🌟🌟