Prenumerera
Föräldrahjälp till att hjälpa barn hålla fokus
Igår, 08:07 0 kommentarer
Hej friidrotts-föräldrar!
Vid flera tillfällen har vi tränare upplevt att det varit utmanande att genomföra träningarna på ett sätt som blir bra för hela gruppen. Vissa barn har haft svårt att lyssna, sitta stilla eller följa instruktioner, vilket ibland gör att mycket tid går åt till tillsägelser. Det påverkar tyvärr möjligheten för alla barn att fullt ut ta del av träningen och övningarna. Vårt mål är att träningarna ska vara en rolig och positiv stund där barnen får röra på sig och prova friidrott tillsammans. För att det ska fungera behöver vi som ledare kunna fokusera på själva aktiviteterna.
Vi tränare är ideella och engagerar oss frivilligt för barnens skull och för friidrotten. För att träningarna ska fungera och vara hållbara över tid behöver vi just nu mer stöd. Vi önskar därför att det finns vuxna på plats som kan hjälpa till att stötta de barn som har svårt att delta i samlingar eller följa instruktioner, så att vi kan fokusera på själva träningen.
Om detta stöd inte finns kommer vi, i sista hand, behöva be de barn som har svårt att delta att gå till sina föräldrar under träningen, så att övriga barn får möjlighet att genomföra sin aktivitet.
Mvh Tränarteamet 19vit